Specjalność ‚M’

Inżynieria Dźwięku w Mediach i Kulturze

Na tej specjalności mniejszy nacisk kładzie się na teoretyczne aspekty inżynierii dźwięku, a większy na jej aspekty twórcze. Pamiętać należy, że wciąż są to studia techniczne – Akademia Górniczo – Hutnicza nie jest uczelnią artystyczną.

Studenci, którzy wybiorą tę specjalność zajmą się produkcją muzyczną na każdym jej etapie. Zaczynając od wielokanałowych nagrań, poprzez miksy, na masteringu kończąc. Współpraca z ośrodkami kulturalnymi w Krakowie pozwala na przykład na prowadzenie laboratoriów w formie nagrań muzycznych koncertów na żywo, czy naukę samej realizacji koncertów. Wykwalifikowana i doświadczona kadra, rozpoznawana w środowisku muzyków krakowskich gwarantuje ciekawe zajęcia i kontakt z żywą muzyką. Realizacja dźwięku nie zamyka się jednak tylko w nagraniach stricte muzycznych. Odbywają się również zajęcia z produkcji dźwiękowej do filmów oraz gier. Studenci kształcą się również w technikach sound design. Podczas wszystkich zajęć największy nacisk kładzie się na kreatywność i samodzielność studentów.

Zespół dydaktyczno-naukowy prowadzący zajęcia na tej specjalności prowadzi również badania najnowocześniejszych technologii z zakresu inżynierii dźwięku. Realizowane są projekty, których częścią ma szansę stać się każdy student. Obejmują one techniki auralizacji i dźwięku przestrzennego, psychoakustykę, projektowanie oprogramowania (typu „software plug in”) oraz wiele, wiele innych. Laboratoria dysponują zróżnicowanym i najwyższej klasy sprzętem, co pozwala na bezpośredni kontakt z technologią.

Absolwent tej specjalności nie jest tylko realizatorem dźwięku: posiada umiejętności i wiedzę zarówno branżową – posługiwania się specjalistycznym sprzętem i oprogramowaniem – jak i techniczną. Przewaga realizatora – absolwenta Inżynierii Akustycznej kryje się w tym, że jest inżynierem. Dla niego urządzenie nie składa się tylko z panelu czołowego, przycisków i potencjometrów. W sposób kreatywny potrafi zastosować swoją wiedzę, zarówno w kwestiach typowo technicznych, jak i realizatorskich. Znając możliwości sprzętu może osiągnąć więcej, niż gdyby stosował się jedynie do instrukcji obsługi. Dzięki temu absolwent może znaleźć zatrudnienie w takich placówkach jak studia nagrań, rozgłośnie radiowe, firmy nagłośnieniowe, muzyczne kluby i kawiarnie, teatry, czy wreszcie firmy produkujące gry komputerowe i materiały audiowizualne. Absolwenci są też bardzo dobrze przygotowani do pracy w firmach produkujących oprogramowanie i sprzęt wykorzystywane w wymienionych branżach.