Student Inżynierii Akustycznej laureatem prestiżowej nagrody Studencki Nobel

5 czerwca 2017 roku odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w konkursie Studencki Nobel 2017. Laureatem tegorocznej edycji w dziedzinie IT, fizyki i astronomii został inż. Bartłomiej Chojnacki, student IV roku kierunku Inżynieria Akustyczna, specjalizacji Drgania i Hałas w Technice i Środowisku.

Była to już XIII edycja konkursu, w którym uczestnicy sa oceniani za całokształt pracy naukowej, a w ostatnim etapie – za trzy najważniejsze projekty. W dotychczasowej pracy naukowej nasz tegoroczny laureat kierował 6 projektami badawczymi w ramach konkursu Grant Rektora dla Kół Naukowych AGH, wygłosił ponad 15 referatów na konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jest autorem lub współautorem 6 publikacji (w tym zagranicznych), pełni rolę Przewodniczącego Zarządu w Kole Naukowym Akustyki Architektonicznej oraz Studenckim Kole Naukowym Elektroakustyki Electrosonus, był laureatem licznych stypendiów Rektora AGH, Polskiego Towarzystwa Akustycznego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym tematem jego pracy konkursowej był projekt „Piezoelektryczne źródło wszechkierunkowe do akustycznych badań w skali w zakresie ultradźwięków”.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych laureatach w oficjalnym artykule na stronie AGH:
http://www.agh.edu.pl/osiagniecia/info/article/studenckie-noble-dla-studentow-agh/
lub na stronie MNiSW:
http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/noble-studenckie-rozdane-po-raz-osmy.html

OSKA 2017

Na przełomie marca i kwietnia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się 4. Studencka Konferencja Akustyków OSKA 2017. OSKA jest odpowiedzią młodych naukowców na Otwarte Seminarium z Akustyki (OSA) – konferencję organizowaną każdego roku przez kolejne oddziały Polskiego Towarzystwa Akustycznego, która gromadzi polskich naukowców zajmujących się szeroko rozumianą akustyką. Głównym celem OSKI jest wymiana wiedzy i doświadczeń studentów z różnych ośrodków – co pozwala znacznie poszerzyć horyzonty uczestników, biorąc pod uwagę, że każda uczelnia oferuje nieco inny profil nauczania.

Poniżej link do relacji autorstwa Moniki Sobolewskiej:

OSKA 2017

Problemy techniczne

Z powodu problemów technicznych, strona Inżynierii Akustycznej musiała zostać przywrócona do jednej z poprzednich wersji rozwojowych. W związku z tym utracono bieżące informacje i aktualności, będą one jednak sukcesywnie odzyskiwane i uzupełniane.

Spotkanie z Ianem Corbettem

Tuż po Konwencji AES w Warszawie do Krakowa przyjechał jeden z jurorów konkursów na najlepsze studenckie produkcje muzyczne – Ian Corbett. Krakowska Sekcja Studencka AES zorganizowała z nim spotkanie w studiu nagrań Kotłownia.

Ian Corbett jest wykładowcą na Uniwersytecie w Kansas, gdzie uczy reżyserii dźwięku. Jest również wieloletnim członkiem AES i autorem wielu artykułów naukowych i branżowych. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Focal Press wydał książkę „Mic It Up”.

Jego spotkanie ze studentami Inżynierii Akustycznej składało się z dwóch części. W pierwszej Ian Corbett zaprezentował wykład, który premierę miał na Konwencji AES w Warszawie. Druga część była luźniejsza i bardziej skoncentrowana na studentach. Każdy, kto chciał, miał okazję zaprezentować swoje nagrania i produkcje. Po każdym odsłuchaniu wywiązywała się dyskusja, a studenci mogli uzyskać opinię i wskazówki z najwyższej półki na temat swoich prac.

Spotkanie było pierwszym z serii spotkań z realizatorami z wąskiego grona najlepszych, które będą organizowane przez Krakowską Sekcję Studencką AES.

20150515_112721

20150515_113527

20150515_120544

138. Konwencja AES w Warszawie

W dniach 7-10 maja w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się 138. międzynarodowa Konwencja Audio Engineering Society. Wśród uczestników znalazła się liczna reprezentacja Krakowskiej Sekcji Studenckiej AES – w znacznej większości studentów i absolwentów kierunku Inżynieria Akustyczna. Łącznie było to ponad trzydzieści osób.

Warto zaznaczyć, że studenci Inżynierii Akustycznej aktywnie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach studenckich zorganizowanych na Konwencji. Podczas tzw. Education Fair prezentowali ofertę naszych studiów; licznie wzięli udział w konkursach dla studentów – zarówno w konkursach na najlepsze studenckie nagrania – produkcje muzyczne oraz projekty sprzętowe. Jeden z naszych studentów stanął na podium konkursu na najlepszy studencki projekt sprzętowy – otrzymał srebrną nagrodę za skonstruowanie unikatowego syntezatora.

Na konwencji zostały zaprezentowane cztery artykuły naukowe związane z Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki, w tym jeden, którego współautorem był student Inżynierii Akustycznej.


Krivit_Kleczkowski

Od lewej Prezydent-Elekt AES John Krivit i Prof. Piotr Kleczkowski

20150509_140219

studenci IA promują swój kierunek na Education Fair

20150510_135806

studenci i absolwenci IA na Konwencji

Słuchasz muzyki, która świetnie brzmi. Oglądasz film i nie możesz zrozumieć dialogu. Jedziesz tramwajem – sunie miękko i cicho, albo hałasuje jak piła mechaniczna. Rozmawiasz przez telefon – słyszysz rozmówcę dobrze, albo musisz włożyć wiele wysiłku, aby go zrozumieć.

Codziennie stykasz się z wynikiem pracy inżynierów akustyków. Jest fascynująca, więc warto być jednym z nich.

„Inżynieria Akustyczna to interdyscyplinarny temat, który rozwija ogólne umiejętności poszukiwane przez pracodawców” – tak swoje studia, o zakresie zbliżonym do naszego, określa Uniwersytet w Southampton w Wielkiej Brytanii.