Konkursy studenckie na 145th Audio Engineering Society w Nowym Jorku – sukces studentów IA

Konferencje Audio Engineering Society należą do jednych z największych na świecie wydarzeń dla branży audio. Z dumą informujemy, że w tegorocznych edycjach studenci IA zajęli prestiżowe miejsca w konkursie nagraniowym oraz konkursie projektów studenckich. Udział studentów w konferencji został sfinansowany ze środków grantu „Najlepsi z Najlepszych 3.0”, którego opiekunem jest dr inż. Adam Pilch.

Student Design Competition:
Gold Award: Daniel Krause, „Spectral Contrast Based Feature Extraction Algorithm for Acoustic Event Classification”, opiekun dr inż. Konrad Kowalczyk
Silver Award: Adam Szwajcowski, „Design of Harmonic Drum by Means of Shape Optimization”, opiekun dr inż. Adam Pilch
Bronze Award: Kamil Piotrowski, „Interactive sound pressure distribution application”, opiekun dr inż. Adam Pilch

Student Recording Competition, kategoria Sound for Visual Media:
Bronze Award: Barbara Kapica, „Awareness of the doll”, opiekun dr inż. Dorota Czopek

Nagroda za najlepszy plakat dla studentów IA na konferencji INTERNOISE2018 w Chicago

Praca studentów Inżynierii akustycznej z Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej została nagrodzona główną nagrodą w konkursie na najlepszy referat plakatowy konferencji INTERNOISE2018, organizowanej przez International Institute of Noise Control (I-INCE) w Chicago w dniach 26-29 sierpnia 2018. Tytuł nagrodzonej pracy to Noise generated during the passage through the bridge expansion joints in Cracow – case study , autorzy to Bartłomiej Chojnacki (5 rok), Magdalena Matys (4 rok), Kamil Piotrowski (4 rok), a opiekunem naukowym pracy był doktorant Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Bartłomiej Kukulski.

Wyjazdu studentów do Chicago został sfinansowany ze środków grantu przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Najlepsi z Najlepszych 2.0”, opiekunem grantu jest dr inż. Adam Pilch z Laboratorium Akustyki Technicznej.

 

Studenci Inżynierii akustycznej ponownie laureatami konkursu MNiSW pt. Najlepsi z Najepszych 3.0

Na początku sierpnia rozstrzygnięto wyniki postępowania ofertowego w ramach programu finansowania wyjazdów studentów na konkursy i konferencje zagraniczne. Z dumą informujemy, że ponownie wniosek zespołu studentów IA znalazł na liście zatwierdzonych do finansowania. Projekt pt. „Udział wybitnych studentów Inżynierii Akustycznej AGH w międzynarodowych konkursach i konferencjach o charakterze interdyscyplinarnym”  uzyskał dofinansowanie w kwocie 187 322,06 zł, w ramach zgłoszonych konferencji studenci pojadą między innymi do USA, Irlandii, Indii oraz Niemiec. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy.

Student Inżynierii akustycznej członkiem zarządu AES SDA oraz laureatem złotej nagrody w konkursie projektów studenckich

Na konferencji 144th Audio Engineering Society Convention w Mediolanie odbyły się wybory nowego członka zarządu AES Student Delegate Assembly – studenckiej części Audio Engineering Society liczącej ponad 6000 osób. Uprzejmie informujemy, że został nim student Inżynierii akustycznej, inż. Bartłomiej Chojnacki – obejmie stanowisko Vice-Chair for Europe and International na dwuletnią kadencję.

Inż. Bartłomiej Chojnacki został również wyróżniony uzyskując GOLD AWARD w konkursie Student Design Competition za projekt pt. „Room sound field scanner – engineering method for acoustic fault detection”, będący jednym z etapów pracy magisterskiej studenta, realizowanej pod opieką dr. inż. Adama Pilcha z Laboratorium Akustyki Technicznej.

Atrakcyjne studia doktoranckie na kierunku Inżynieria dźwięku

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą studiów doktoranckich w latach 2018-2022, finansowanych z programu POWER. Jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na podjęcie studiów na kierunku Inżynieria dźwięku, oferująca unikalny program oraz dodatkowe źródła finansowania działalności doktoranta. Program oferuje miejsce dla sześciu osób, więcej informacji udzieli koordynator projektu prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski (kleczkow@agh.edu.pl)

Badania akustyczne modułowej gitary klasycznej

Studentka 5 roku Inżynierii akustycznej, inż. Monika Sobolewska, prowadzi projekt mający na celu ustalenie wpływu poszczególnych elementów gitary klasycznej na brzmienie tego instrumentu. We współpracy z lutnikiem Piotrem Nowakiem przygotowali specjalną, modułową gitarę klasyczną z wymiennymi elementami tak, by możliwe było wykonanie pomiaru z różnymi wariantami danej części. Opiekunem naukowym projektu jest dr inż. Adam Pilch z Laboratorium Akustyki Technicznej.

Współpraca z doktorantem KMiW umożliwiła wykonanie precyzyjnych i powtarzalnych pomiarów dźwięku instrumentu dzięki zastosowaniu robota grającego, który jest głównym tematem pracy doktorskiej mgr. inż. Daniela Tokarczyka. Aktualnie trwają prace nad rozwojem projektu, który był już prezentowany na Sesji Kół Naukowych Pionu Górniczego w 2017 roku, zdobywając 1 miejsce w sesji Akustyki technicznej zorganizowanej przez Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej. W roku bieżącym powstaną publikacje i referaty wygłoszone na kilku dużych konferencjach międzynarodowych we Włoszech, Danii i Stanach Zjednoczonych w ramach projektu Najlepsi z Najlepszych 2.0 o którym ostatnio informowaliśmy – inż. Monika Sobolewska jest członkiem zespołu realizującego ten projekt.

         

 

Studenci Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej laureatami konkursu MNiSW pt. Najlepsi z Najepszych 2.0

Najlepsi z Najlepszych 2.0 to konkurs organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W tegorocznej edycji programu aż siedem zespołów z AGH uzyskało dofinansowanie, w tym również zespól Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej, złożony ze studentów Inżynierii Akustycznej IV roku. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na udział zespołu projektowego w konferencjach międzynarodowych, dokończenie badań zgłoszonych jako zadania projektu, a także na zakup materiałów reklamowych na potrzeby promocji kierunku i uczelni za granicą.

Tytuł projektu: „Wzmocnienie potencjału naukowego studentów Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej poprzez udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych”, kwota dofinansowania: 194 011,13 zł

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych pracach!

Udział studentów IA w organizacji Dnia Dziecka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na Prokocimiu

Studenci i pracownicy związani z Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH prowadzą także aktywną działalność charytatywną. 4 czerwca 2017 roku zespół Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej oraz Koła Naukowego Inżynierii akustycznej w składzie: dr inż. Dorota Czopek, mgr inż. Daniel Tokarczyk, inż. Bartłomiej Chojnacki, Weronika Ficek, Daniel Adamczyk oraz Jacek Kuprel brali udział w organizacji Dnia Dziecka dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego na krakowskim Prokocimiu.

fot. Mateusz Dróździewicz

Ekipa AGH była odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów i pokazów związanych z akustyką. Zaprezentowano między innymi:

  • drgania rezonansowe płyty (tzw. figury Chladniego, na zdjęciu)
  • grę na thereminie
  • warsztaty rytmiczno-ruchowe dla najmłodszych
  • tworzenie muzyki na żywo na podstawie nagrań odgłosów wydawanych przez uczestników warsztatów

fot. Mateusz Dróździewicz

 

Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a zespół AGH wrócił bogatszy o nowe doświadczenia i pełen chęci do dalszej pracy. Zapraszamy do przeczytania relacji z całego wydarzenia:

http://www.szpitalzdrowia.pl/i-fantastyczny-dzien-dziecka-za-nami/

fot. Mateusz Dróździewicz